Zasada Pareto jest znana również pod symbolicznym zapisem jako zasada 80/20, jest ona jednym z najbardziej użytecznych przykładów wykorzystania teorii zarządzania. Jej twórcą jest włoski ekonomista Vilfredo Pareto, a sama zasada opisuje nierównomierność zachodzącą pomiędzy zjawiskami. Zasada ta wskazuje, iż zazwyczaj 20% przyczyn/wysiłków/środków generuje 80% rezultatów. W telegraficznym skrócie, jeśli uda Ci się skupić na 20% najważniejszych czynników, osiągniesz 80% rezultatów. Jak wykorzystać powyższą zasadę w swojej pracy zawodowej do osiągania sukcesów?
Zasada Pareto – na czym dokładnie polega?
Zasada Pareto to jedno z najważniejszych narzędzi, które można wykorzystywać nie tylko w życiu zawodowym ale i prywatnym. Pozwala ona na skoncentrowaniu się tylko na najważniejszych aspektach i polega na oszacowaniu 20% najważniejszych czynników, które w teorii mogą przysporzyć 80% potencjalnych wyników.
Jakie ma to odniesienie w praktyce? Zasada ta, mówie że nawet niewielki wysiłek może przyspożyć konkretnych wyników. Podając przykład np. skupienie się na 20% najbardziej dochodowych klientach, przyspoży 80% zysków, a 20% naszych produktów odpowiada za wolumen sprzedaży w kwocie około 80%. Dane te są szacunkowe, nie zawsze dokładne co do procenta ale założenie jest słuszne i sprawdza się w wielu przypadkach.
Historia Vilfredo Pareto
Vilredo Pareto jest postacią o której można pisać w sposób wielowymiarowy. Był on włoskim ekonomistą żyjącym w XVIII i XIX wieku, zajmował się również socjologią oraz filozofią. Był on osobą o olbrzymim intelekcie, zainteresowaną wieloma zagadnieniami z świata, który go otaczał.
Badacz ten zgłębiał przedstawiane w tamtym okresie teorie zarówno ekonomiczne jak i społeczne. Fascynowały go nierówności występujące w społeczeństwie, jest twórcą omawianej koncepcji czyli „zasady Pareto” nazywanej również „prawem Pareto”. Zasada ta jest niezwykle trafnym odzwierciedleniem dysproporcji panujących pomiędzy danym wkładem a osiąganymi efektami końcowymi.
Osiągnięcia naukowe Vilfredo Pareto były tylko jednym z wyznaczników jego wszechstronnej wiedzy. Pareto jako człowiek z natury odważny i dociekliwy, eksplorował zagadnienia wykraczające poza ramy nauk ekonomicznych czy socjologicznych. Był pasjonatem bardziej przyziemnych spraw jak polityka czy ogrodnictwo. Wsławił się właśnie napisaniem traktatu o zarządzaniu własnym ogrodem, świat docenił tą rozprawę, podkreślając jej szczegółowość.
Korzyści płynące z stosowania zasady Pareto
Zasada Pareto inaczej nazywana zasadą 80/20 lub 20/80 po zapoznaniu się z nią otwiera szereg nowych możliwości. Stosowanie tej zasady daje nam zapewnienie, że posiadane przez nas środki skupiamy na najważniejszych elementach mogących przyspożyć największych rezultatów. Dzięki zastosowaniu tej zasady, możemy w łatwy sposób uzyskać przewagę konkurencyjną, wykorzystując maksymalnie czas =, który mamy dostępny w odróżnieniu od konkurencji wykorzystującej inne metody.

Zdjęcie pobrane ze strony IstockPhoto
W jakich wypadkach stosować Zasadę Pareto?
W dzisiejszych czasach czas w kontekście pracy zawodowej jest czynnikiem bezcennym. Zasada 80/20 pozwala w sposób znaczący zredukować czas potrzebny na osiągnięcie zamierzonych rezultatów. Z drugiej strony pozwala również na redukcje kosztów ponisionych przez czas zmarnowany na nieefektywne działania. Dzięki zasadzie Pareto w łatwy sposób skoncetrujesz się wyłącznie na zadaniach, które powinny wymagać maksymalizacji twoich wysiłków.
Zasadę Pareto wykorzystasz również w życiu poza zawodowym. Dzięki jej zastosowaniu możesz zminimalizować te aktywności, które nie przynoszą dla Ciebie pozytywnych rezultatów. W praktyce oznacza to, że możesz ograniczyć korzystanie z medió społecznościowych tylko do powiedzmy godziny dziennie zamiaast kilku, tylko w celu uzyskania pożytecznych informacji. Sama zasada Pareto może mieć dla Ciebie pozytywny wpływ jeśli chodzi o Twoją produktywność.
Zasadę 80/20 możesz równie dobrze wykorzystać w nauce czy do wykorzystania własnej przedsiębiorczości. Efektywność, którą można uzyskać z wykorzystaniem tej metody odnosi się do dosłownie każdego aspektu w życiu prywatnym i zawodowym.
Przykłady zastosowania zasady Pareto w życiu codziennym
Zasada Pareto może okazać się magicznym wytrychem, dającym otwartą furtkę do polepszenia jakości życia.
Reguła stworzona przez tego włoskiego badacza może być stosowana np. w zarządzaniu finansami osobistymi. Można z czystym sumieniem powiedzieć, że w przypadku większości osób nie dysponujących milionowymi majątkami, 20% opłat stanowi 80% wydatków. Skupienie się na tych wydatkach, spróbowanie ich ograniczenia, np. przez nie wykupowanie Netflixa na kolejne miesiące, czy zmniejszenie abonamentu telefonicznego, może skutkować znaczą redukcją kosztów. Dzięki zasadzie Pareto możesz w łatwy sposób skoncentrować się na najważniejszych wydatkach, zostawiając nienaruszone te mniej istotne, które nie mają znaczącego wpływu na Twoje finanse.
Edukacja
Wykorzystać zasadę Pareto można również w edukacji. Po pierwsze zidentyfikuj 20% kluczowych informacji, które w najwiekszym stopniu dotyczą przedstawionego tematu. Właśnie ta niewielka z pozoru część wiedzy wpłynie na największą część wiedzy, którą musisz posiadać. Może to być po prostu jakaś fundamentalna teoria zarządzania bez której nie istaniałyby dalsze informacje.
Kluczowym elementem w przypadku edukacji jest również systematyczność. Do swoich nawyków możesz dodać regularne powtórki posiadanej wiedzy. Wykorzystuj kilka różnych metod nauki. Z mojego doświadczenia wiem, że np. nagrywając pracę magisterską jeden raz byłem w stanie odsłuchiwać ją praktycznie w nieskończoność a wiedza sama tym sposobem wchodziła do głowy. Dla każdej osoby może być inna technika do zapamiętywania informacji, natomiast wypróbować można różne.
Sfera biznesowa
Zasada 80/20 w odniesieniu do biznesu może np. oznaczać identyfikacje największych klientów, którzy mogą stanowić przytoczone 20% wszystkich klientów, ale przyczyniających się do osiągnięcia 80% zysków.
Dzięki wykorzystaniu tej zasady możemy skupić się na dziedzinach, które najbardziej wpływają na rozwój przedsiębiorstwa. Resztę klientów można delegować np. do pracowników wykazujacych chęć rozwoju, oni zajmą się nimi najlepiej.
Sfera zawodowa
Na pewnoo zdarzają Ci się sytuacje w pracy, ze siedzisz przy biurku otoczony przez dokumenty sygnalizujące ilość niezałatwonych spraw. Wykorzystując zasadę Pareto po raz kolejny możesz skupić się na najważniejszych zadaniach
W pierwszej kolejności zidentyfikuj zadania, które są priorytetowe, dzieki którym np. podlegli pracownicy będą mogli ruszyć dalej ze swoją pracą. To właśnie takie podstawowe zadania są czynnikiem napędzającym rozwój dynamiki przedsiębiorstwa. Od czegoś trzeba zacząć. Zacznij od najważniejszych spraw.
Sytuacje, które nie będą w stanie skorzysać z potencjału metody Pareto.
Niektóre rozpoczęte projekty, będą od Ciebie wymagały równego zaangażowania w każdy aspekt. Nie możesz w nim pominąć żadnego szczegółu ani nadać priorytetów pewnym częścią tego zadania. W takim przypadku zasada Pareto nie będzie miała swojego zastosowania.
Odwrócenie metody Pareto
Zasada Pareto w swej prostocie mówi, że skupienie się na zaledwie 20% czynników, może przynieść 80% rezultatów. Z prostej logiki wynika, że odwracając sytuacje 80% reszty czynników, przyspoży nam tylko 20% efektów. Są sytuacje, w których cały proces musi zostać wykonany tak zwanie „od deski do deski. W takim przypadku musisz wykonać 100% wkładu i poświęcić cały czas na proces, bez skorzystania z zasady Pareto. Jednak większość sytuacji pozwala na wykorzystanie omawianej zasady.
Zasada Pareto, 80/20, 20/80 – podsumowanie
Zasada Pareto jest jednym z najwiekszych osiągnięć teorii zarządzania. Można ją wykorzystać w różnych obszarach życia, zarówno w przypadku życia zawodowego i osobistego. Znajduje ona zastosowanie w wielku aspektach codziennego życia. Dzięki niej możesz wykorzystać czas w sposób zancznie bardziej efektywny niż do tej pory. Jak wspomnieliśmy na samym końcu nie wszystkie sytuacje pozwolą zastosować tą zasadę. Natomiast co szkodzi wypróbować czy zadziała. Pod spodem przykładowe zastosowania tej zasady za przykładem poularnej Wikipedii
- skupienie się na 20% największych klientów może przynieść 80% zysków,
- 20% spośród wszystkich kierowców, nie przestrzegających w rażący sposób przepisów, powoduje 80% wypadków,
- 20% z przerobionego materiału może zostać wykorzystana do uzyskania 80% punktów na egzaminie,
- 20% z naszych ubrań nosimy w 80% przypadków,
- 20% pracowników generuje 80% efektów pracy,
- 20% tekstu pozwala przyswoić 80% informacji.